Mobilní aplikace se staly neodmyslitelnou součástí digitální transformace firem. Řada podnikatelů, kteří je pro svůj byznys zvažují, ale stále zápasí s otázkou ceny. Po krátkém hledání na Googlu totiž často naráží na protikladné informace, které nedávají jasnou představu o nákladech.
Proto jsme připravili článek, který ilustruje finanční náročnost vývoje na konkrétních číslech.
Jaká je cena vývoje mobilní aplikace?
Jednotlivé cenové odhady se odvíjejí od 5 klíčových faktorů:
1) Funkce
Jednoduché aplikace: Základní aplikace využívají podnikatelé, kteří hledají rychlé a dostupné řešení pro svůj byznys. Stojí obvykle od 100 000 Kč do 500 000 Kč, bez následné údržby. Zpravidla plní jednu konkrétní funkci, přičemž cenu stlačují technickým řešením i utilitárním designem.
Středně složité aplikace: Aplikace s více funkcemi, jako jsou třeba uživatelské účty, notifikace nebo integrace třetích stran, mohou stát mezi 500 000 Kč až 1 500 000 Kč. Celá řada crossplatformových mobilních aplikací se pohybuje v této hladině, a to včetně čistého kódu i pohodlného uživatelského rozhraní.
Složité aplikace: Vývoj náročných mobilních aplikací se pohybuje v rozmezích 1 500 000 až 3 000 000 Kč. Kromě funkcí narůstá cena hlavně s počtem screenů, týká se tedy třeba sociálních sítí nebo větších e-shopů s rozsáhlým katalogem. Neplatíte však jen za funkce – pokud budou aplikaci využívat desítky tisíc uživatelů, je třeba technicky precizní a stabilní software, který navíc vyžaduje důkladnou správu po vydání a časté updaty.
2) Typ aplikace
Nativní aplikace
Nativní vývoj je pro každou platformu oddělený. V praxi to znamená dražší a časově náročnější vývoj, kdy je kód psaný v různých jazycích (Java, Kotlin, Swift a mnoho dalších), což vyžaduje zkušenější a rozmanitější tým programátorů. Dlouhý proces se ale oplácí propracovaným uživatelským rozhraním.
V kostce – je nesmírně důležité si určit, jak rychle s aplikací chcete jít na trh a zda vám časové náročný vývoj nezkříží cestu. Zároveň je dobré počítat i s nákladnou údržbou po vydání.
PWA – Progresivní webová aplikace
PWA aplikace funguje na bázi webové aplikace, která se spouští na mobilním zařízení a podporuje značnou část nativních funkcí, včetně push notifikací nebo offlinu módu. Tým má tak zjednodušenou práci, což vede k efektivnějším a cenově výhodnějším výsledkům. To ale neznamená, že je vhodná pro každý případ.
PWA aplikace mají těžší cestu k hardwaru, některé funkce tak mohou být omezeny. Složitější operace navíc appka kvůli webové bázi vyřeší pomaleji.
Cross-platformová aplikace
Cross-platformová aplikace využívá k fungování na všech platformách (iOS, Android) stejný kód pomocí frameworků jako Flutter nebo React Native. Vývoj tak může být rychlejší a levnější než u nativního softwaru. Díky jednotnému kódu se snadněji přidávají nové funkce a updaty napříč platformami.
Vyvíjíte ovšem pro více platforem zároveň a nemůžete naplno využít všechny individuální výhody jedné či druhé. I z hlediska výkonu už se dnešní crossplatformové aplikace vyrovnají těm nativním.
Pokud se rozhodnete jít cestou crossplatformové aplikace, v Netglade je primárně vyvíjíme ve Flutteru.
3) Design a uživatelské rozhraní
Náklady na design (UI) a uživatelský zážitek (UX) se mnohdy podceňují, protože často stojí poněkud v pozadí technické kvality. Pro úspěch jsou však naprosto stěžejní.
Pokud se vaše aplikace spokojí s jednoduchým, přednastaveným designem, náklady se razantně snižují. Custom design s originálními prvky ale uživatelé ocení víc a lépe se na něj napojují nové funkce.
Moderní UX využívá testování prototypů a sbírání uživatelských dat k co nejpřesnějším analýzám používání. Dobrý UX design prodlužuje životní cyklus aplikace, k níž se uživatelé rádi vrací a práce s ní je intuitivní. S opakovaným iterováním se ale prodlužuje čas vývoje. Podobně je na tom grafické zpracování – od statických obrázků po komplexnější animace, které musejí vznikat v těsné spolupráci s backendem i frontendem.
Investice do profesionálního designu se tak pohybují mezi 100 000 Kč až 500 000 Kč, v závislosti na řadě faktorů, zejména na počtu screenů a jejich náročnosti.
4) Délka a styl vývoje
Čím delší vývoj, tím vyšší cena – tato rovnice je samozřejmá.
V první fázi projektu je třeba provést analýzu, která určí odhad doby vývoje.
Jednoduchá aplikace se základními funkcemi zabere mezi 2 a 4 měsíci. Náročné aplikace pak 6-12 měsíců. Celková doba vývoje závisí na technických požadavcích, počtu funkcí, hloubce testování a komplexnosti UX/UI designu.
Kromě náročnosti aplikace se na ceně podepisuje i zvolená vývojová cesta:
FTFP (Fixed-time-fixed-price) aplikuje princip předem stanoveného termínu za předem stanovou cenu. Náklady tak máte zdánlivě pod kontrolou, ovšem zvolená strategie není připravená na nepředvídatelná úskalí vývoje. Odhadování přesných čísel ještě před začátkem vývoje je navíc složité a málokdy přesné. Když se po cestě objeví nečekaný zádrhel nebo klienta napadne implementovat novou funkci, vývoj se prodlužuje a je třeba řešit aktualizaci celkové částky.
Agilní přístup pracuje s vývojem po fázích a s důkladným iterováním, dokud nejsou obě strany spokojené. Klient má tak lepší přehled o stavu jednotlivých funkcí a společně s vývojářem může upravovat priority dle potřeb projektu. Termín dodání je flexibilní. Přestože celková cena může narůst, agilní přístup je více nakloněný technickému stavu výsledné aplikace. Jde proto o dobrou volbu, pokud vám jde v první řadě o kvalitu.
5) Podpora po vydání
Již při úvodním plánování je třeba myslet na to, kolik bude stát udržování aplikace po vydání. To zahrnuje především řešení chyb, aktualizace pro nové verze OS a rozšiřování funkcí. Cenu určuje hlavně četnost aktualizací a náročnost nových funkcí.
Roční údržba aplikace může přijít na částku mezi 100 000 Kč až 500 000 Kč, kterou je třeba přičíst k dosavadním nákladům.
Chcete si nechat vytvořit aplikaci, ale nejste si jistí, jak dál?
V Netglade analýzu ideálního postupu uděláme za vás.